قلمروی بعضی از کشورها از مرزهای دو قاره‌ی مجاور، عبور کرده هست و چند کشور نیز دارای قلمروهایی خارج از مرزهای اصلی خود هستند. آیا این کشورها را می‌شناسید؟

مقاله‌های مرتبط:

به کشورهایی که در بیش از یک قاره واقع شده‌اند، یعنی قسمتی از آن‌ها در یک قاره و قسمتی از آن‌ها در قاره‌ی دیگری قرار گرفته هست، کشورهای بین‌قاره‌ای گفته می‌شود.

هر کدام از کشورهای بین‌قاره‌ای، به قرار گرفتن در یک قاره شناخته می‌شوند؛ اما قسمتی از آن‌ها یا قلمروهای فرادریایی آن‌ها در قاره‌ی دیگری قرار گرفته هست. درحالی‌که چندین کشور با مرزهای فرادریایی غیرهمجوار، کشورهای بین‌قاره‌ای به حساب می‌آیند، تنها تعداد کمی از کشورها، قلمروهایی دارند که از مرزهای قاره‌ای خشک می‌گذرند، خصوصاً خط مرزی‌ بین آسیا و اروپا. از آنجایی که مرز بین دو قاره همیشه ثابت و مشخص هست، تعداد زیادی از کشورها، به طور کامل فقط در یکی از قاره‌ها قرار گرفته‌اند.

مصر

جمهوری مصر یکی از باستانی‌ترین مکان‌ها روی کره‌ی زمین هست. بیش‌تر قلمروی این کشور در آفریقای شمالی واقع شده هست؛ اما بخش شمال شرقی این کشور در خاورمیانه واقع شده هست که در قاره‌ی آسیا هست. این بخش به همراه قسمتی از استان اسماعیلیه، در شبه‌جزیره‌ی آسیایی قرار گرفته‌اند و استان اسماعیلیه به طور مساوی توسط کانال سوئز تقسیم شده هست. بخشی از استان سوئز نیز در آسیا قرار دارد و با شهر بین‌قاره‌ای سوئز هم‌مرز هست.

نقشه مصر

ترکیه

ترکیه در خط اتصال آسیا و اروپا قرار گرفته هست و توسط هشت کشور از هر دو قاره، احاطه شده هست. قسمت بزرگی از ترکیه در آسیای غربی و بقیه‌ی آن در اروپای جنوب شرقی قرار گرفته هست. شهر استانبول در دو طرف یکی از آبراه‌های ترکیه، یعنی تنگه‌ی «بسفر» (Bosporus)، قرار گرفته هست و پس آن را به یک شهر بین‌قاره‌ای تبدیل کرده هست. شهر چناق‌قلعه‌ی ترکیه نیز در دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرار گرفته هست.

نقشه استانبول

روسیه

روسیه بزرگ‌ترین کشور در جهان هست که بیش از ۱۲ درصد از سطح کره‌ی زمین را اشغال را کرده هست. روسیه یکی از کشورهای اروپایی-آسیایی هست. مرزهای آن طبق تقسیم‌بندی قاره‌ای هست. شهر اورن‌برگ روی رودخانه‌ی اورال، یک شهر بین‌قاره‌ی هست.

قزاقستان

قزاقستان یک کشور در آسیای مرکزی هست که قسمت کوچک‌تر آن در اروپا قرار دارد. مرزهای استانی آن در ادامه‌ی رودخانه‌ی اورال نیستند. دو استان از این کشور، بین‌قاره‌ای هستند، یعنی استان‌ آتیرائو و استان قزاقستان غربی. مرکز استان آتیرائو توسط اورال شکافته شده هست و یک استان بین‌قاره‌ای هست که قسمت اعظم آن در آسیا قرار گرفته هست. دو ناحیه از استان آتیرائو تماماً در اروپا قرار گرفته هست، درحالی‌که سه ناحیه از آن تماماً در آسیا هست. دو قسمت باقی‌مانده، یعنی ایندر و مکامبی، بین‌قاره‌ای هستند. یک ناحیه از قزاقستان غربی، بین‌قاره‌ای هست، درحالی‌که پنج ناحیه‌ از آن در اروپا و پنج ناحیه‌ی دیگر آن در آسیا واقع شده هست.

آذربایجان

آذربایجان یکی از شش ایالت ترک‌زبان مستقل هست. آذربایجان هم در اروپا و هم در آسیا قرار گرفته هست و مرزهای ناحیه‌ی شمال شرقی در امتداد حوزه‌ی آبریز قفقاز قرار گرفته هست. پنج ناحیه از آن تماماً در اروپا قرار گرفته‌اند، درحالی‌که ناحیه‌ی بین‌قاره‌ای «خیزی» (Khizi) به طور مساوی در دو طرف حوزه‌ی آبریز تقسیم شده هست. ۵۳ ناحیه‌ی دیگر آذربایجان در آسیا هستند، اگرچه این کشور یکی از اعضای شورای اروپا هست.

نقشه مصر

ملت‌های غیرمجاور بین‌قاره‌ای

چندین کشور، قلمروهای فرادریایی در قاره‌های دیگر دارند. قلمروی کشور یونان شامل چندین جزیره‌ی دور از ساحل، در آسیای صغیر هست. گرینلند تحت حکومت دانمارک هست، اگرچه در صفحه‌ی زمین‌ساختی آمریکای شمالی واقع شده هست. کشور فرانسه چندین بخش و مجموعه در قاره‌های دیگر دارد که از جمله‌ی آن‌ها گوادلوپ در آمریکای شمالی، گویان فرانسه در آمریکای جنوبی و مایوت در آفریقا هستند.

نقشه جهان

کشورهای دیگر با قلمروهای فرادریایی شامل ایتالیا، آمریکا، پرتغال، کلمبیا و ونزوئلا هستند. چندین کشور از جمله شیلی و آرژانتین مدعی مالکیت بخش‌هایی از «جنوبگان» (Antarctica) هستند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما