یک هواپیمای امروزی در کنار تمام امکاناتش بسبب نوع مکانیزم موتورها و محدودیت در سرعت نمی‌تواند به فضا برسد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نمی‌توان با هواپیما در فضا پرواز کرد؟

یک هواپیمای امروزی در کنار تمام امکاناتش حتی نمی‌تواند تا میانه راه  (از زمین تا فضا) را طی کند. اولین مانع پیش رو جاذبه زمین هست، برای اینکه بتوان به فضا رسید باید از این جاذبه گریز کرد اما حداقل سرعت مورد نیاز ۳۳ ماخ، معادل ۴۰٫۰۰۰ کیلومتر بر ساعت هست. در حال حاضر سریعترین رکورد سرعت در پرواز هواپیماها ۶٫۷ ماخ، معادل ۸٫۲۰۰ کیلومتر بر ساعت هست.

مانع دوم جو زمین هست. هرچه قدر ارتفاع بالاتر می‌رود لایه‌های جو باریک تر می‌شوند. با افزایش ارتفاع در اتمسفر دو اتفاق مهم برای هواپیما می‌افتد؛ مورد اول. با روند کاهش فشار هوا و چگالی گازها، هواپیما سخت‌تر کنترل می‌شود و مورد دوم. اکسیژن کمتر، معادل احتراق کمتر و در نتیجه تولید انرژی کمتر در موتور هواپیما هست.

پس هواپیماها تا چه ارتفاعی می‌توانند پرواز کنند؟

شرکت‌های هواپیمایی از ۴۵٫۰۰۰ پا پیشی نمی‌گیرند اما خلبان‌های جسوری هم بوده‌اند که تا سر حد توان هواپیماهایشان اوج گرفته‌اند.

در سال ۱۹۷۷ خلبانی بنام آقای الکساندر فدوتوو تا ارتفاع ۱۲۳٫۵۳۲ پا اوج گرفت و تاکنون، این مرتفع ترین پرواز یک هواپیمای زمینی بوده هست. با این حال، آقای فتودوو فقط یک سوم مسیر را به سمت فضا طی کرده بود. در سال ۲۰۰۴ یک هواپیما خاص با نام SpaceshipOne تا ارتفاع ۳۶۷٫۵۰۰ پا رسید اما بسبب نوع موشک پروازیش، آن را تا ارتفاع ۴۳٫۵۰۰ پایی توسط هواپیمایی کمکی به نام شوالیه های سفید پرواز دادند و از آن‌جا به بعد پروازش را به تنهایی ادامه داد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما