به اعتقاد ایلان ماسک، بزرگ‌ترین ریسک هر فردی در زندگی این هست که هیچ ریسکی انجام ندهد. اشتباه کردن و شکست خوردن هرگز باعث زیر سؤال رفتن ارزش‌های انسانی نمی‌شوند.

ایلان ماسک فردی هست که به داشتن افکار بزرگ شهرت دارد؛ از اختراع ماشین‌های هیجان‌انگیز تسلا گرفته تا تولید محصولات هوافضایی شرکت اسپیس‌ایکس. ایلان ماسک تا به حال در پنج صنعت مختلف از جمله پرداخت، ماشین، فضا، حمل‌ونقل و باتری کار کرده هست. کارآفرینان زیادی در دنیا وجود دارند که با مشکلات بزرگی درگیر هستند؛ اما ریسک‌هایی که ایلان ماسک انجام می‌دهد او را از هر کارآفرین دیگری متمایز کرده هست. در ادامه به بررسی طرز تفکرهایی می‌پردازیم که شجاعت او را در دنیای کسب‌و‌کار زیاد کرده هست.

Elon Musk

۱- بزرگ‌ترین ریسک هر فرد این هست که هیچ ریسکی انجام ندهد

مقاله‌ی مرتبط:

این روزها شرایط دنیا به‌گونه‌ای شده هست که هیچ چیزی ثبات ندارد. ایلان ماسک معتقد هست تا زمانی که ریسک کردن ضرر بزرگی به زندگی فرد نمی‌زند باید این کار را انجام دهد، نکات تازه یاد بگیرد و رو به جلو حرکت کند. او همچنین معتقد هست هر فردی باید طرز فکر معمولی خود را تغییر دهد تا بتواند به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کند. به‌عنوان مثال او به خودش یک مهلت صدروزه داد تا بتواند شبکه‌ی برق جنوب استرالیا را با ساختن بزرگ‌ترین کارخانه‌ی باتری دنیا تعمیر کند و در صورتی که نتواند این کار را انجام دهد، خودش باید تمام هزینه‌ها را متحمل شود. این اعمال فشار از طرف خودش باعث شد بتواند پروژه را با موفقیت به پایان برساند. هر شخص با تعیین کردن چنین چالش‌هایی برای خودش می‌تواند فاصله‌ی میان حرف و عمل را کاهش دهد.

۲- شکست پیشگام

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین کتاب‌ها در میان کارآفرینان، مدیتیشن (Meditations) نوشته‌ی مارکوس اورلیوس هست. این کتاب روی یک محتوای محتاطانه تمرکز کرده هست و می‌گوید: «شما روی مغز خود قدرت کنترل دارید، نه حوادثی که در پیرامون شما رخ می‌دهند. اگر این موضوع را متوجه شوید، به قدرت بالایی دست پیدا خواهید کرد.» ایلان ماسک از معدود افرادی هست که این طرز تفکر را در زندگی خود پیاده کرده هست. داستان او مدلی برای غلبه بر موانع، جنگیدن برای چیزی که به آن باور دارد و تسلیم نشدن هست. شکست خوردن و اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد و باعث نمی‌شود چیزی از ارزش‌های انسانی یک فرد کم شود. ایلان ماسک در یکی از مصاحبه‌های خود با شبکه‌ی CNN گفت: «زمانی که می‌خواستم دو شرکت تسلا و اسپیس‌ایکس را راه‌اندازی کنم، به این فکر می‌کردم که فقط ۵۰ درصد شانس موفقیت دارم. هیچ گاه نتوانستم خودم را قانع کنم که ایده‌ام صد درصد به موفقیت خواهد رسید. با خودم فکر می‌کردم احتمالا این کار جواب نمی‌دهد اما ارزش امتحان کردن را دارد؛ زیرا نتیجه‌ای که از آن حاصل می‌شود اهمیت بالایی دارد.»

Elon Musk

۳- روحیه‌ی وایکینگی

ایلان ماسک نه‌تنها در صحبت بلکه در عمل بسیار شجاع هست و طی یک روش سیستماتیک از شکست برای چرخش سریع استفاده می‌کند. او می‌گوید: «چرا باید از انجام دادن کاری تنها به این دلیل بترسیم که امکان شکست خوردن وجود دارد. اگر اجدادمان این طرز تفکر را داشتند، امروزه چیزی به نام کشور آمریکا وجود نداشت.»

ایلان ماسک عزت و استقامت فوق‌العاده زیادی در مواجهه با تهدیدات شدید دارد. او همیشه در حال قدم گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها و استقبال کردن از فرصت‌های تازه هست. اعتقادات عمیق، خوش‌بینی (انتظار برای اتفاقات خوب)، پایداری (تعهد به هدف و تسلیم نشدن) و انعطاف‌پذیری (توانایی انطباق سریع با موانع) از جمله ویژگی‌های ایلان ماسک و هر کارآفرین موفق دیگری در دنیا هست.

حال که سال ۲۰۱۷ تمام شده هست، شما چه تعهداتی برای ورود به سال تازه آماده کرده‌اید؟ تمایل ذاتی هر انسانی به این صورت هست که در نقطه‌ی امن فعلی خود باقی بماند و اتفاقاتی را که برایش رقم می‌خورد بپذیرد. تا به حال چند بار به ایده‌های بزرگی فکر کرده‌اید که می‌توانند شرایط زندگی شما را از این رو به آن رو کنند؟ اما قدم گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها کار ساده‌ای نیست. ایلان ماسک معتقد هست امتحان کردن کارهای تازه هیچ ضرر جدی به زندگی شخص وارد نخواهد کرد. پشیمانی و شکست اصلی تنها زمانی حاصل می‌شود که هیچ موقع ندانیم امتحان کردن کارهای تازه چه احساسی دارد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما