با ورود ربات‌ها به صنعت ساختمان‌سازی، ممکن هست که در آینده‌ای نزدیک کارگران انسان مجبور به انجام وظایف دشوار، تکراری و اما خطرناک نباشند.

با ورود ربات‌ها به صنعت ساختمان‌سازی ساخت خانه‌ها ایمن‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر می‌شود، فاستبریک رباتیک (Fastbrick Robotics) پاسخی به افزایش تقاضا برای مسکن و کمبود نیرو انسانی ماهر در این صنعت هست. ربات غول پیکر هادریان ایکس (Hadrian X)، مجهز به فناوری تخصصی این صنعت هست که می‌تواند ظرف ۲ روز خانه‌ای مسکونی را از ابتدا تا انتها بسازد.

مقاله‌های مرتبط:

هادریان ایکس، نخستین ربات ساختمانی با فرایند پیوسته در جهان هست. مایک پیواک، مدیر عامل شرکت فاستبریک رباتیک، مطمئن هست که این ربات انقلابی در صنعت ساختمان‌سازی پدید می‌آورد. هادریان ایکس اولین ربات صنعتی در مقیاس بزرگ نیست که می‌تواند کل ساخت را از ابتدا تا انتها کامل کند، این ربات حتی اولین ربات ساختمان‌ساز در فضای باز هم نیست، بلکه نکته قابل توجه این هست که هادریان ایکس همزمان هر دوی این‌هاست. مایک پیواک گفت:

در زمینه‌ی ساخت همه چیز در داخل یک کارخانه ربات‌های خوبی وجود دارند، اما خارج از آن هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده هست.

عمده مسئله در این مورد این هست که عوامل محیطی همچون تغییرات باد و دما می‌تواند، کار در محیط خارج را برای ربات‌ها دشوار کند. اکثر ربات‌ها نمی‌توانند با تغییرهای کوچک در سرعت باد و دما به راحتی کنار بیایند. اما اگر این لرزش‌های کوچک تفاوتی را در کل فرایند برای ربات ایجاد نکنند، موردی ندارد. اما در هنگام ساخت یک ساختمان، حتی وزش یک نسیم کوچک هم می‌تواند منجر به تغییر محل قرارگیری آجر شود که در نهایت خطرناک هست. پس، تا به امروز، تمام ربات‌های ساختمان‌ساز با مقیاس بزرگ، تنها در محیط‌های کنترل شده قادر به فعالیت بودند.

مدیر عامل شرکت فاستبریک رباتیک، مطمئن هست که ربات هادریان ایکس، انقلابی در صنعت ساختمان‌سازی پدید می‌آورد

هادریان با استفاده از فناوری دقیق تثبیت‌کننده‌ی دینامیک (DST) بر این مشکل غلبه کرده هست. این فناوری توسط پسر عموی مایک، مارک پیواک در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ طراحی شده هست. این برنامه رایانه‌ای عوامل محیطی را در هر ثانیه ۲۰۰۰ بار برآورد می‌کند و سپس در محیط واقعی مورد استفاده قرار می‌دهد. ترکیب این فناوری به همراه چاپ سه‌بعدی و مدل‌سازی  آن با یک چاپگر سه‌بعدی، مدل‌سازی CAD و یک ربات که می‌تواند آجرها را تنها با خطای یک میلی‌متری بچیند، می‌تواند فرایندی دقیق و ایمن را به وجود بیاورد.

ربات غول پیکر هادریان ایکس (Hadrian X)

مایک پیواک در کنار ربات هادریان ایکس

هادریان به جز دقت، نقطه‌های قوت‌های دیگری هم دارد. این ربات ۱۵ تا ۲۰ برابر سریع‌تر از انسان هست و استفاده از مدل‌سازی CAD هم می‌تواند منجر به کاهش ضایعات مصالح ساختمانی شود، چرا که اندازه و محل قرارگیری آجر به دقت محاسبه شده هست. علاوه بر این، ایمن‌تر هست. این ربات می‌تواند نیاز به کار کردن انسان‌ها در محیط های ناامن همچون ساختمان‌های بلند را برطرف ‌کند. مایک پیواک از این موضوع خرسند هست، او می‌گوید:

ما به مردم کمک می‌کنیم که به مشاغل هوشمندتری تغییر شغل بدهند. مشاغلی که مردم می‌توانند تنها تا زمان بازنشستگی به آن مشغول باشند.

و در مجموع، این فناوری رباتیک می‌تواند هزینه‌ی مسکن را کاهش دهد. این نه تنها برای خریداران خانه خوب هست. بلکه یک راهکار بالقوه برای حل مشکل تقاضای زیاد مسکن در جهان هست. مایک استفاده از ربات در ساختمان‌سازی را «راهکار اجتماعی مسکن» می‌نامد که در آن مسکن با کیفیت بالا و مقرون به صرفه برای جمعیت رو به رشد جهان ساخته می‌شود. این مورد با توجه به اینکه در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت جهان بدون مسکن هستند، یک نیاز واضح هست. هادریان ایکس، توانایی انقلابی در صنعت ساختمان‌سازی را دارد و باید منتظر خبرهای هیجان‌انگیزی درباره‌ی ساخت ساختمان‌های بزرگ در آینده‌ای نزدیک توسط این فناوری پیشگامانه باشیم.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما