زمانی که به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می‌شوید به سرعت آنتی بیوتیک و مسکن مصرف خواهید کرد. آیا راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده از آنتی بیوتیک هست یا روش‌های دیگری نیز برای درمان وجود دارد؟

فصل سرما و سرماخوردگی به پایان خود نزدیک می‌شود. بسیاری از مردم در زمان سرماخوردگی یا ابتلا به آنفولانزا روش‌های خوددرمانی را به کار می‌برند. مصرف آب پرتقال، مصرف کمتر مواد غذایی مناسب به دلیل خوردن نوشیدنی‌ها و استفاده از آنتی بیوتیک ها از این دست روش‌های درمان به حساب می‌آیند.

آب پرتقال دارای میزان قند حل شده بسیار زیاد هست و حتی طبق تحقیقات اخیر نشان داده‌شده که ویتامین سی این ماده اصلا برای از بین بردن ویروس‌های سرماخوردگی مناسب نیست.

حذف کردن مواد مغذی در زمان سرماخوردگی نیز دستگاه ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. از طرفی آنتی بیوتیک فقط باکتری‌ها را از بین می‌برد و اثری روی ویروس‌ها نخواهد داشت.

به جای به کار گیری روش‌های نام‌برده، بهتر هست از راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا که به صورت علمی اثبات‌شده‌اند، استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که نشانه‌های سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما راهکارهای پیشنهادی در هر دو مورد می‌تواند موثر باشد.

آب غرغره کنید

غرغره آب- راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

اگر حس می‌کنید که نزدیک به سرما خوردن هستید، مقداری آب غرغره کنید. یک مطالعه علمی روی نمونه آزمایش ۴۰۰ نفری نشان داده که افرادی که آب غرغره می‌کنند به طور موثری در مقابل بیماری‌های دستگاه تنفسی که کاملا با سرماخوردگی و آنفولانزا در ارتباط هست، مقاوم‌تر هستند. غرغره کردن آب ساده حتی برای افراد سالم نیز مفید خواهد بود.

یکی از راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا سوپ مرغ هست

سوپ مرغ- راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

مصرف سوپ مرغ یکی از راهکارهای بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا هست. هنوز دلیل اصلی این که چرا این ماده غذایی به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند مشخص نیست، اما بعضی تحقیقات نشان داده‌اند که مواد موجود در سوپ التهاب‌های ناشی از سرماخوردگی را کاملا از بین می‌برند.

در تحقیقات به عمل آمده، سوپ مرغ به عنوان خنثی‌کننده حرکت نوتروفیل ها در بدن می‌شود. نوتروفیل، گلبول‌های سفید حامل عفونت حاد هست.

در آزمایشاتی که بر روی این ماده غذایی صورت گرفته، مشخص شده که هم مرغ و هم سبزیجات درون سوپ، خاصیت مهارکنندگی سرماخوردگی و آنفولانزا را دارند.

استراحت کنید

استراحت کافی و خوابیدن به مدت ۷ الی ۹ ساعت در طول شب یکی از عوامل اصلی تقویت سیستم دفاعی بدن هست که می‌تواند نقش موثری را در برابر سرماخوردگی ایفا کند.

در تحقیقاتی که سال ۲۰۰۹ مجله JAMA Internal Medicine منتشر کرد، محققان میزان خواب ۱۵۳ فرد سالم را به مدت ۲ هفته بررسی کردند. پس از این دوره به هرکدام از افراد قطره‌های بینی حاوی رینوویروس دادند که حاوی ویروس سرماخوردگی هست، سپس ۵ روز آن‌ها را تحت نظر داشتند. افرادی که به طور منظم ۸ ساعت در طول شب می‌خوابیدند تقریبا سه برابر بیشتر از افرادی که کمتر از ۷ ساعت به خواب می‌رفتد در مقابل سرماخوردگی مقاوم بودند.

از زینک یا قرص‌های جویدنی استفاده کنید

زینک- راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

برخلاف ویتامین سی که در تحقیقات اخیر نشان داده‌شده، نمی‌تواند ماده موثری برای جلوگیری از سرماخوردگی باشد، زینک عملکردی موثر دارد.

این دارو دقیقا با رینوویروس که عامل اصلی سرماخوردگی هست مبارزه می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ محققان با آزمایشاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که مصرف زینک به افراد کمک می‌کند تا بدن‌های مقاوم‌تری در برابر سرماخوردگی داشته باشند.

زینک یکی از موادی هست که سیستم دفاعی بدن ما به آن نیاز دارد. اما توصیه‌شده که بیش از ۱۵ الی ۲۵ میلی گرم در روز مصرف نشود چرا که مصرف زیاد آن حتی موجب از کار افتادن سیستم دفاعی بدن نیز خواهد شد.

برای کاهش درد در بدن از استامینوفن یا ادویل استفاده کنید

داروهایی مثل استامینوفن یا ادویل می‌توانند با دردهایی که توسط سرماخوردگی یا آنفولانزا به وجود می‌آیند مبارزه کنند. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ روی ۱۰۰۰ نفر از افراد مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی انجام شد، استامینوفن، تسکین‌دهنده‌تر بود. اما باید توجه کنیم که ادویل به دلیل دارا بودن خاصیت ضدالتهابی در برابر ویروس، احتمالا داروی مناسب‌تری باشد.

از عسل برای تسکین سرفه استفاده کنید

عسل- راهکارهای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

اگر تمایل به استفاده از شربت‌های سرفه ندارید، می‌توانید عسل بخورید. عسل یک ماده عالی برای بهبود سرفه‌های سرماخوردگی هست و مصرف آن برای کودکان نیز پیشنهاد شده هست.

تحقیقات Pediatrics سال ۲۰۱۲ که روی ۳۰۰ کودک انجام شد، نشان داد که ۱۰ گرم عسل در زمان خواب نشانه‌های سرفه را در زمان سرماخوردگی از بین می‌برد. همچنین عسل می‌تواند به خواب کودک نیز کمک کند.

برای رفع گرفتگی بینی از دکونژستانت استفاده کنید

جی ال هوکر عضو هیئت امنا بخش کودکان درمانگاه مایو اعلام کرده که استفاده از موادی همچون ویکس ها نمی‌تواند در رفع مخاط بینی و گرفتگی آن کمک کند. بوی قوی منتول و ویکس تنها محرک‌های مغر را به تنفس بیشتر وادار می‌کند.

برای رفع گرفتگی بینی بهتر هست از دکونژستانت استفاده کنید. این دارو می‌تواند مویرگ‌های خونی را در ناحیه بینی تنگ کند و باعث کاهش تورم در آن ناحیه شود.

اگر معده شما نیز مشکل دارد از زنجبیل استفاده نمایید

بعضی اوقات سرماخوردگی به کل بدن آسیب می‌رساند. اگر احساس تهوع، نفخ یا سوء هاضمه می‌کنید، زنجبیل می‌تواند به رفع این عوارض کمک کند.

طبق مطالعات انجام‌گرفته، مقدار کمی زنجبیل می‌تواند در کاهش علائم سرماخوردگی، بیماری صبحگاهی و تهوع ناشی از شیمی‌درمانی موثر باشد.

استفان‌ هانوور، استاد پزشکی جراحی دانشگاه فاینبورگ گفت : زنجبیل همچنین می‌تواند برای رفع نفخ نیز استفاده شود. این ماده سرعت تخلیه معده را کاهش داده و به آزادسازی گازهای اضافی بدن کمک خواهد کرد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما