اپل در حال توسعه‌ی نسل تازه مک‌بوک و آی‌مک هست که در آن‌ها از تراشه‌ای شبیه به T2 استفاده می‌شود. این تراشه پیش‌تر در آی‌مک پرو مورد استفاده قرار گرفته بود.

تقریبا تمام شرکت‌ها به سمت طراحی تراشه‌ی اختصاصی و استفاده از آن‌ در محصولات خود حرکت می‌کنند. اپل اولین شرکتی بود که طراحی اختصاصی خود را سال ۲۰۰۷ در نسخه اول آیفون مورد استفاده قرار داد. پس از آن محصولات تازه و قدیمی این شرکت یک یه یک میزبان تراشه‌های اختصاصی بیشتری شدند تا جایی که پیش‌بینی می‌شود پردازنده‌ی اینتل نیز از رایانه‌های اپل کنار گذاشته شود!

بر اساس گفته وب‌سایت بلومبرگ، اپل در حال توسعه‌ی نسل تازه لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های مک‌ هست که در آن‌ها از تراشه‌ای شبیه به T2 استفاده می‌شود. این تراشه پیش‌تر در آی‌مک پرو مورد استفاده قرار گرفته هست. نسخه قبلی این تراشه (T1) در مک‌بوک پرو ۲۰۱۶ استفاده شده بود. این گفته همچنین اضافه می‌کند که آیپد تازه تا انتهای سال ۲۰۱۸ ارائه خواهد شد. جزئیات بیشتری از این تراشه‌ در دسترس نیست و اطلاعات موجود از مقاله‌ بزرگ‌تری در بخش تراشه اپل استخراج شده هست.

گفته بلومبرگ به‌طور دقیق مشخص نمی‌کند کدام دسته از محصولات ارتقاء عمده خواهند داشت؛ اما می‌گوید اپل حداقل سه مدل – شامل دو لپ‌تاپ و یک رایانه رومیزی – تازه با بهره‌گیری از تراشه اختصاصی، در دست توسعه دارد. نامزد اول برای دریافت تراشه T2، مک پروی ماژولار هست؛ چرا که این تراشه پیش‌تر روی دستگاه حرفه‌ای دیگری قرار گرفته هست؛ اما از سوی دیگر آی‌مک نیز می‌تواند گزینه‌ی دریافت این تراشه باشد. اپل قبلا اعلام کرده هست که مک پرو در دست توسعه قرار دارد؛ اما هیچ تضمینی نداده هست که ۲۰۱۸ زمان ارائه این محصول باشد.

اما در مورد گزینه‌های لپ‌تاپ، بنابر گفته‌های قبلی، مک‌بوک پروی تازه، به‌روزرسانی عمده‌ای نخواهد داشت؛ پس یکی از دو دستگاه نامزد برای دریافت تراشه می‌تواند مک‌بوک رتینا باشد. تراشه‌ی T1‌ اکنون روی لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو وجود دارد و وظیفه‌ی آن مدیریت تاچ‌بار، تاچ‌ آی‌دی و میزبانی از Secure Enclave (محفل امن) هست؛ اما تراشه‌ی T2‌ آی‌مک پرو بلندپروازانه‌تر هست. وظیفه‌ی این تراشه، امنیت هسته‌ی سیستم عامل با استفاده از بوت امن، عمل به عنوان کنترل‌کننده حافظه‌های SSD، پردازش سیگنال‌های تصویر برای دوربین FaceTime و بعضی وظایف دیگر هست.

همان‌طور که گفته شد، به نظر نمی‌آید نسخه‌ی به‌روزشده‌ی آیپد تا پایان سال عرضه شود. ممکن هست اپل نسخه‌ی A11‌ پردازنده را برای نسل بعدی به کار نگیرد و به‌صورت مستقیم به سراغ پردازنده‌ی A12X برود. اپل در نسخه قبلی آیپد پرو از تراشه A10‌ استفاده کرده بود و انتظار نمی‌رود محصول پایان سال ۲۰۱۸ آن دارای پردازنده‌ی قدیمی A11 باشد. طبق روال همیشه، پردازنده‌ی نسخه‌ی تازه آیفون که تابستان ۲۰۱۸ معرفی می‌شود، A12 خواهد بود.

نسخه کامل مقاله بلومبرگ جزئیات بیشتری در رابطه با واحد تراشه‌های اپل ارائه می‌دهد؛ واحدی که مدیریت آن برعهده‌ی جانی سروجی هست. اپل در کنار تراشه‌ T2‌ که به‌عنوان هسته پردازشی کمکی در مک‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حال طراحی تراشه‌‌های گوناگون برای استفاده در آیفون، آیپد و اپل واچ هست. روزی خواهد رسید که اپل قادر به طراحی یک واحد پردازش مرکزی (CPU) کامل برای استفاده به‌عنوان پردازنده مرکزی در رایانه‌های مک باشد. اما این گذار از معماری x86 به ARM بسیار پیچیده و حساس خواهد بود.

بلومبرگ می‌گوید اپل در ماه‌های اخیر در حال جذب مهندسان کوالکام هست که نشان می‌دهد اپل قصد ساخت تراشه‌ی مودم اختصاصی خود را دارد؛ اما کوپرتینونشین‌ها در ابتدای این مسیر بسیار طولانی قرار دارند. کوالکام سال‌ها تأمین‌کننده‌ی انحصاری تراشه‌های ارتباط سلولی LTE برای آیفون و آیپد بوده هست. از زمان عرضه‌ی آیفون ۷ تاکنون، کوالکام و اینتل وظیفه‌ی تأمین مودم‌های LTE را برای گوشی‌های هوشمند اپل برعهده داشته‌اند. گفته می‌شود که هیچ‌کدام از مدل‌های ۲۰۱۸ آیفون از تراشه‌های کوالکام بهره نخواهند برد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما