واحد نیوز mobile.ir : مؤسسه تحقیقاتی Kantar Worldpanel در روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۰ دی ۱۳۹۶) گفته خود را از وضعیت بازار سیستم عامل‌های اسمارت‌فون طی سه‌ماهه منتهی به نوامبر ۲۰۱۷ منتشر کرد (توجه داشته باشید که این بازه زمانی، با سه‌ماهه‌های معمول، متفاوت هست). در بیشتر بازارهای دنیا، سیستم عامل اندروید با رشد سالانه همراه بوده، اما پلتفرم iOS در مناطق مختلف، رفتارهای متفاوتی داشته، به طوری‌که مؤسسه Kantar، عملکرد آیفون X را در بسیاری از بازارهای دنیا “درخشان” توصیف نموده، اما در مجموع، بر این باور هست که عملکرد کلی دیوایس‌های مجهز به iOS طی سه‌ماهه سپتامبر تا نوامبر ۲۰۱۷، پستی و بلندی‌های متعددی را به این شکل تجربه کرده هست: کاهش سهم در بریتانیای کبیر، آمریکا، ژاپن و استرالیا و رشد چشمگیر در مناطق شهری چین.

Apple iPhone X

علی‌رغم عرضه آیفون‌های پرچمداری مثل آیفون X و آیفون ۸، سهم iOS در کشورهای EU5 (پنج بازار بزرگ اروپا، شامل آلمان، فرانسه، بریتانیای کبیر، اسپانیا و ایتالیا) با ۰٫۶ درصد افت به ۲۳٫۹ درصد کاهش پیدا کرد. همچنین، سهم iOS در آمریکا با افت ۳٫۸ درصدی، به ۳۹٫۸ درصد تنزل یافت.

به گفته دومینیک سانه‌بو (Dominic Sunnebo)، مدیر جهانی مؤسسه Kantar، آمار مربوط به سهم اپل از بازار اسمارت‌فون طی سه‌ماهه منتهی به نوامبر ۲۰۱۷، روی کاغذ چنگی به دل نمی‌زند، اما با در نظر گرفتن عرضه مرحله به مرحله آیفون‌ X و آیفون ۸، نقاط قوتی هم برای اپل دیده می‌شود. به عنوان مثال، در نوامبر ۲۰۱۷، سهم اپل از بازار اسمارت‌فون بریتانیای کبیر به ۴۹٫۴ درصد رسید که این میزان، بالاترین حد خود در بیش از سه‌ سال اخیر بوده و اپل موفق شد رتبه نخست فروش اسمارت‌فون در این بازار را از سامسونگ پس بگیرد.

جالب هست بدانید، در نوامبر ۲۰۱۷، حدود ۱۴٫۴ درصد از فروش گوشی‌های هوشمند در بریتانیا مربوط به آیفون X بوده و این دیوایس پرفروش‌ترین اسمارت‌فون این ماه لقب گرفته هست. اما، آیفون X در حال حاضر، گران‌قیمت‌ترین اسمارت‌فونی‌ست که به شکل انبوه در بازار موجود هست و اینکه این دیوایس (با قیمت ۹۹۹ پوندی در بازار بریتانیا) تا چه مدتی می‌تواند شتاب کنونی خود را حفظ کند، هنوز مشخص نیست.

Kantar Worldpanel Smartphone OS Market Report Three Months Ending November 2017

در ایالات متحده، طی ماه نوامبر، فروش آیفون‌های ۸ و ۸ پلاس از آیفون X بیشتر بوده، اما لازم به ذکر هست که آیفون X توانست در این ماه بین ۳ اسمارت‌فون پرفروش آمریکا قرار گرفته و به راحتی از گلکسی اس۸ (ششمین گوشی هوشمند پرفروش در آمریکا) سبقت بگیرد.

Kantar Worldpanel Smartphone OS Market Report Three Months Ending November 2017

در ژاپن، سهم پلتفرم iOS در سه‌ماهه منتهی به نوامبر ۲۰۱۷، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، ۵٫۵ درصد افت کرد، ولی با این وجود، آیفون X در ماه نوامبر، ۱۸٫۲ درصد از فروش اسمارت‌فون‌های این کشور را به خود اختصاص داد و توانست پرفروش‌ترین گوشی هوشمند ماه در ژآپن لقب بگیرد. بعد از این گوشی هم، آیفون ۸ با در دست داشتن ۱۷٫۲ درصد از سهم بازار، در رتبه دوم جای گرفت.

Kantar Worldpanel Smartphone OS Market Report Three Months Ending November 2017

اما احتمالا نکته‌ای که بیش از همه، تحلیلگران Kantar را متعجب کرده، موفقیت اپل در بازار چین هست. آیفون که چندی‌ست در بازار موبایل چین جان دوباره‌ای گرفته، همچنان به روند رو به رشد خود ادامه داده و طبق گفته اخیر، طی سه‌ماهه منتهی به نوامبر ۲۰۱۷، پلتفرم iOS در مناطق شهری چین با رشد سالانه ۴٫۴ درصد همراه شده و در حال حاضر، ۲۴٫۳ درصد از اسمارت‌فون‌های چین، آیفون هستند. نکته جالب آنجاست که اندروید طی همین مدت، ۴٫۴ درصد افت سالانه را در چین تجربه کرده و سهم این سیستم عامل در بازار چین، به ۷۵٫۵ درصد کاهش یافته هست.

Kantar Worldpanel Smartphone OS Market Report Three Months Ending November 2017

طبق گفته Kantar، فروش آیفون X در چین (در بازه زمانی مذکور) فراتر از همه پیش‌بینی‌ها بوده هست. واضح هست که قبل از عرضه آیفون X، اپل کمی در بازار موبایل چین شتاب گرفته بود، اما با در نظر گرفتن قیمت بالای این دیوایس، چنین تقاضای بالایی برای خرید آیفون X در مناطق شهری چین شگفت‌آور هست.

به گفته سانه‌بو، اپل در حال حاضر، جایگاه سابقش در بازار چین را پیدا کرده، به طوری که در ماه نوامبر، آیفون X با اختصاص ۶ درصد از سهم بازار به خود، عنوان پرفروش‌ترین اسمارت‌فون ماه را از گوشی‌های اندرویدی ربود. نکته قابل تأمل در آنجاست که برخلاف اروپا و آمریکا – که عمده خرید آیفون X از سوی آیفون‌دارها انجام می‌شود – در مناطق شهری چین، بخش قابل توجهی از خریداران آیفون X، از گوشی‌های هواوی، شائومی یا سامسونگ به سوی اپل کوچ کرده‌اند.  

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما