واحد نیوز mobile.ir : کمپانی سامسونگ الکترونیکس در روز سه‌شنبه ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷ (۹ آبان ۱۳۹۶) گفته مالی خود را از سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ (پایان یافته در ۳۰ سپتامبر) منتشر کرد. طبق این گفته، درآمد سامسونگ در فصل اخیر ۶۲٫۰۵ تریلیون وان کره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۴٫۲۳ تریلیون وان – معادل ۲۹٫۸ درصد – افزایش داشته هست. سود عملیاتی این کمپانی نیز ۱۴٫۵۳ تریلیون وان گفته شده که این میزان، ۹٫۳۳ تریلیون وان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده (سود تقریبا سه برابر شده) و باید این سه‌ماهه را درآمدزاترین و پرسودترین سه‌ماهه منتهی به سپتامبر در تاریخ کمپانی سامسونگ دانست. ریکاوری در فروش اسمارت‌فون و سودآوری بالای کسب‌وکار تراشه‌های حافظه، دو عامل اصلی در موفقیت این فصل سامسونگ به شمار می‌روند.

Samsung Q3 2017 Financial Results

به گفته سامسونگ (بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های حافظه، گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های تلویزیون در جهان)، عرضه کم و تقاضای قدرتمند برای تراشه‌های حافظه یک supercycle یا ابرچرخه را رقم زده که در فصل اخیر نیز ادامه داشته هست؛ سامسونگ مدعی هست این تقاضا در نتیجه نیاز سرورها و دیوایس‌های موبایل به ظرفیت پردازشی بیشتر به وجود آمده هست.

سامسونگ در این گفته پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۱۸، بیشترین رشد درآمد شرکت در کسب‌وکار قطعه‌سازی باشد چرا که از یک سو انتظار می‌رود شرایط بازار حافظه همچنان مطلوب باقی بماند و از سوی دیگر سامسونگ امیدوار هست فروش پنل‌های انعطاف‌پذیر OLED افزایش یابد. پیش‌بینی تحلیلگران حاکی از آن هست که به لطف قیمت بالای تراشه‌های حافظه و فروش خوب نمایشگرهای OLED برای آیفون X، سه‌ماهه چهارم بهتری در انتظار سامسونگ بوده و بعید نیست مجموع سود سامسونگ در سال ۲۰۱۷، به یک رکورد تبدیل شود.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که سامسونگ در دستور کار خود قرار داده بهبود سیاست بازگشت سرمایه به سهامداران هست. در حال حاضر، بازگشت سرمایه در محدوده ۳۰ تا ۵۰ درصدیِ جریان نقدی آزاد شرکت هست که طبق گفته سامسونگ قرار هست این میزان طی سه سال آینده به ۵۰ درصد ارتقا یابد.

Samsung Q3 2017 Financial Results

مجموع فروش و سود عملیاتی در بخش‌های مختلف سامسونگ در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

در ادامه، نتایج مربوط به عملکرد بخش‌های مختلف کمپانی سامسونگ، به تفکیک ارائه می‌شود:

• فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه (IM)

مجموع درآمد (consolidated revenue) بخش IM – متشکل از “ارتباطات همراه” و “کسب‌وکار شبکه‌ها” – در سه‌ماهه اخیر ۲۷٫۶۹ تریلیون وان بوده که ۳٫۲۹ تریلیون از این مبلغ، سود عملیاتی شرکت اعلام شده هست. هرچند این رقم کمتر از درآمد بخش موبایل در سه‌ماهه دوم هست، اما در مقایسه با درآمد این بخش در مدت مشابه سال گذشته (۱۰۰ میلیارد وان) رشد چشمگیری داشته هست. احتمالا می‌دانید که درآمد پایین در آن مقطع، ناشی از بحران آتش گرفتن باتری گوشی‌های نوت۷ بود.

به لطف عرضه جهانی گلکسی نوت‌۸ (که به تازگی وارد بازار شده) و عملکرد قدرتمند سری گوشی‌های Galaxy J 2017، تعداد دیوایس‌های عرضه‌شده در این سه‌ماهه افزایش یافت. بد نیست بدانید از آغاز عرضه نوت‌۸ در اواسط سپتامبر تا کنون، بیش از ۴ میلیون دستگاه از این پرچمدار به فروش رسیده و به نوعی می‌توان گفت فروش کند گلکسی اس‌۸ – که در اوایل ۲۰۱۷ به بازار آمد – را جبران نموده هست. اما ناگفته نماند، از آنجا که بیشتر اسمارت‌فون‌های فروخته ‌شده در این سه‌ماهه مربوط به رده‌های پایین و میانی بود، مجموع درآمد بخش اسمارت‌فون‌ها در مقایسه با سه‌ماه دوم کاهش یافت.

Samsung Galaxy Note8

سامسونگ گلکسی Note8

سامسونگ در گفته خود پیش‌بینی کرده هست که تقاضا برای خرید گوشی‌ هوشمند و تبلت‌ در آخرین فصل از سال ۲۰۱۷ بیشتر شود. علی‌رغم تشدید رقابت در بازار اسمارت‌فون‌های پیشرفته، سامسونگ در پی آن هست تا در فصل چهارم، با عرضه بیشتر مدل‌های پرچمدار، فروش و سودآوری خود را نسبت به این فصل افزایش داده و ترکیب محصولات خود را متنوع‌تر نماید. اما احتمال می‌رود شرایط دشوار کنونی در محیط کسب‌وکار (که ناشی از رقابت شدید و قیمت بالای قطعات هست) همچنان ادامه داشته باشد.

برخلاف کسب‌وکار اسمارت‌فون‌ها، میزان فروش و سود کسب‌وکار شبکه‌ها در این فصل، در مقایسه با فصل قبل، افت کرد که سامسونگ این امر را به کاهش سرمایه‌گذاری مربوط به LTE از سوی مشتریان جهانی نسبت می‌دهد. سامسونگ امیدوار هست تا در سه‌ماهه چهارم و بعد از آن، بتواند راه‌کارهای شبکه ۵G را در بازارهای پیشرفته ارائه کرده و کسب‌وکار شبکه‌هایش را گسترش دهد.

• Device Solutions

طی فصل اخیر، بخش Device Solutions (متشکل از کسب‌وکار “نیمه‌رساناها” و “پنل‌های نمایشگر”) توانست به فروشی معادل ۲۸٫۰۲ تریلیون وان دست یافته و عنوان درآمدزاترین بخش سامسونگ را به خود اختصاص دهد. سود عملیاتی این بخش نیز ۱۰٫۸۵ تریلیون وان اعلام شده هست.

بخش نیمه‌رساناهای سامسونگ طی فصل اخیر به درآمدی برابر با ۱۹٫۹۱ تریلیون وان دست یافت که ۹٫۹۶ تریلیون آن، سود عملیاتی بوده هست. این حجم از سود برای کسب‌وکار نیمه‌رساناها بی‌سابقه هست (مقایسه کنید با سود ۳٫۳۷ تریلیون وان در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۶).

همانطور که در ابتدا هم گفته شد، تقاضای قدرتمند برای تراشه‌های حافظه (به ویژه برای سرورها و دیوایس‌های موبایل) سود مناسبی را در فصل اخیر عاید سامسونگ کرد. عرضه اسمارت‌فون‌های پرچمدار و گسترش زیرساخت‌های ابری، تقاضای کلی برای خرید حافظه NAND را بالا نگه داشت. سامسونگ نیز به شکل فعال، به تقاضای بازارهایی که چگالی بالا و ارزش افزوده در آنها مطرح هست (مثل درایوهای NVMe SSD مخصوص مرکز داده‌ها) پاسخ داد.

Samsung NVMe SSD

گسترش سرویس‌های ابری و گرایش به سمت چگالی بالاتر، تقاضا برای حافظه DRAM را در سه‌ماهه اخیر بالا برد. سامسونگ نیز با تأمین تقاضای محصولات متنوع – مثل DRAM مخصوص سرور با ظرفیت بیش از ۶۴ گیگابایت و DRAM کم‌مصرف موبایل – سود خود را به حداکثر رساند.

کسب‌وکار System LSI (مدار مجتمع در مقیاس بزرگ) نیز سه‌ماهه موفقی را پشت سر گذاشت، چرا که از یک سو فروش پروسسورهای موبایل برای اسمارت‌فون‌های رده پایین و میانی و سنسورهای تصویری مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند افزایش یافت و از سوی دیگر، عرضه اسمارت‌فون‌های پرچمدار، فروش آی‌سی درایور نمایشگرهای OLED را بهبود بخشید.

در فصل اخیر، بخش پنل‌های نمایشی – که دومین زیرمجموعه Device Solutions محسوب می‌شود – درآمدی برابر با ۸٫۲۸ تریلیون وان را برای شرکت در پی داشته که ۰٫۹۷ تریلیون آن، سود عملیاتی این مجموعه هست. فروش قدرتمند پنل‌های انعطاف‌پذیر، درآمد این بخش را (چه در قیاس با فصل قبل و چه نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۱۶) افزایش داده هست. اما سود این بخش (هم در قیاس با فصل قبل و هم در مقایسه با سه‌ماهه سوم ۲۰۱۶) افت نموده هست. هزینه‌های مضاعف جهت راه‌اندازی خط تولید تازه برای محصولات OLED و کاهش متوسط قیمت فروش پنل‌های LCD، دو عاملی‌ست که سامسونگ در توجیه افت سود این بخش ارائه کرده هست.

افزایش عرضه نمایشگرهای انعطاف‌پذیر به شرکت‌های سازنده برای تولید پرچمدارهای تازه، فروش کسب‌وکار OLED سامسونگ را نسبت به فصل قبل افزایش داد. این در حالی‌ست که رقابت شدید در بازار محصولات OLED غیرمنعطف و هزینه‌های موردنیاز برای راه‌اندازی خط تولید محصولات تازه OLED، سود عملیاتی این کسب‌وکار را نسبت به سه‌ماهه دوم پایین آورد.

طی سه‌ماهه اخیر، سوددهی در بخش پنل‌های LCD به دلیل کاهش متوسط قیمت این محصولات، افت کرد. گسترش ظرفیت صنعت LCD همچنان قیمت این پنل‌ها را تحت تأثیر قرار داده هست.

• اقلام الکترونیکی مصرفی (CE)

طی سه‌ماهه سوم ۲۰۱۷، سامسونگ در بخش اقلام الکترونیکی مصرفی – که کسب‌وکارهایی چون “نمایشگرهای تصویری” و “لوازم خانگی دیجیتال” را شامل می‌شود – ۱۱٫۱۳ تریلیون وان درآمد کسب کرد که ۰٫۴۴ تریلیون وان از این مبلغ، سود عملیاتی این بخش اعلام شده هست.

علی‌رغم تقاضای پایین در بازارهای پیشرفته، سامسونگ موفق شد به لطف افزایش فروش تلویزیون‌های QLED، سود این بخش را نسبت به سه‌ماهه دوم بهبود ببخشد. اما هزینه‌ بالای پنل‌های تلویزیونی LCD و تقاضای ضعیف در بازار تلویزیون، باعث شد سود این سه‌ماهه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، اندکی کمتر باشد. طبق پیش‌بینی سامسونگ، برگزاری رویدادهای ورزشی چون جام جهانی و المپیک زمستانی در سال ۲۰۱۸، تقاضا برای تلویزیون‌های UHD و صفحه‌بزرگ را افزایش خواهد داد.

Samsung QLED TV

در رابطه با کسب‌وکار لوازم خانگی دیجیتال باید گفت هزینه‌های صرف‌شده در مدل کسب‌وکار B2B (بیزنس به بیزنس)، سود این بخش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته پایین آورد. این در حالی‌ست که تقاضا در بازار کمی بیشتر شده و محصولاتی نظیر سیستم‌های تهویه و ماشین‌های لباسشویی، فروش خوبی در کره داشته‌اند. پیش‌بینی می‌شود عرضه محصولات جدیدی چون لباسشویی‌های مجهز به تکنولوژی QuickDrive و جاروبرقی‌های POWERstick، موجب رشد درآمد این بخش در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۷ شوند.

در پایان لازم به ذکر هست، درآمد بی‌سابقه سامسونگ در سه‌ماهه سوم در حالی رقم خورده که کئون اوه-هیون (Kwon Oh-hyun)، مدیرعامل و معاون هیئت مدیره سامسونگ، در ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) اعلام کرد که قصد دارد از مدیریت کناره‌گیری کند. بد نیست بدانید سامسونگ همزمان با انتشار گفته مالی اخیر، از چند انتصاب تازه در شرکت نیوز داد. در این انتصاب‌ها، مدیرانی چون، رییس بخش Device Solutions، رییس بخش IM، رییس بخش CE و همچنین رییس هیئت مدیره از مقام خود عزل و افراد جدیدی به این سمت‌ها گماشته شدند. گفتنی هست دستگیری و محکومیت جی وای.لی –قائم‌مقام شرکت سامسونگ–به جرم پرداخت رشوه، این نگرانی را برای سرمایه‌گذاران سامسونگ ایجاد کرده بود که مبادا شرکت دچار یک خلأ مدیریتی شود. انتصاب‌های تازه، می‌تواند کمی از نگرانی سرمایه‌گذاران بکاهد.  

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما