واحد نیوز mobile.ir : احتمالا ۲۰۱۸ سال اسمارت‌فون‌های تاشو خواهد بود. اما قبل از اینکه این مدل گوشی‌ها به بازار بیایند، بعضی شرکت‌ها پا را فراتر گذاشته و ایده نوع خاصی از نمایشگرها موسوم به rollable (رول شدنی) را در سر دارند. نمایشگر رول‌شدنی، پنل انعطاف‌پذیری دارد که به دور یک محور پیچیده می‌شود. هرچند ممکن هست سال‌ها طول بکشد تا این قبیل نمایشگرها وارد بازار شوند، ولی پیش‌نمونه‌های متعددی از این تکنولوژی را در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. برای نخستین بار، کمپانی هلندی فیلیپس طی رویداد IFA 2005، مدلی مفهومی از یک نمایشگر رول‌شدنی را تحت عنوان e-Reader Radius به نمایش گذاشت. سال‌ها بعد، ال‌جی در CES 2016، تلویزیونی مجهز به یک نمایشگر ۱۸ اینچی رول‌شدنی را معرفی کرد که تنها ۱ میلی‌متر ضخامت داشت.

Samsung Rollable Display with Fingerprint Sensor Patent

دو ماه بعد، سامسونگ نیز در رویداد SID 2016، نمایشگر مشابهی را به قطر ۵٫۷ اینچ، ضخامت ۰٫۳ میلی‌متر و وزن ۵ گرم به نمایش گذاشت، تا از رقیب کره‌ای خود عقب نماند. به اعتقاد کارشناسان، این نمایشگر پتانسیل آن را داشت تا به عنوان نمایشگر انعطاف‌پذیر در یک اسمارت‌فون مورد استفاده قرار بگیرد. با توجه به اینکه رویدادهایی چون CES 2018 و SID 2018 را در پیش داریم، انتظار می‌رود نمونه‌های مشابه بیشتری ظهور کنند. در همین راستا، باخبر شدیم کمپانی سامسونگ پتنت جدیدی را در رابطه با نمایشگرهای رول‌شدنی به نام خود ثبت کرده هست.

در روز پنجشنبه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ (۳۰ آذر ۱۳۹۶)، سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) پتنتی را تحت عنوان “وسیله نمایشگر رول‌شدنی” منتشر ساخت. این پتنت در ژوئن ۲۰۱۷ به WIPO تسلیم شده و یک سال قبل هم این درخواست به “اداره مالکیت معنوی کره” ارائه شده بود.

در این ایده سامسونگ، پنل نمایشگر انعطاف‌پذیر مورد بحث، به دور یک بدنه فلزی پیچیده می‌شود. برای اینکه پیچش نمایشگر به دور بدنه راحت‌تر انجام شود، در داخل پنل چند آهنربا کار گذاشته می‌شود، که این آهنرباها ممکن هست در طول یا عرض پنل قرار گیرند. ناگفته نماند، ال‌جی در ساخت نمایشگر مشابهی که در CES 2016 به نمایش گذاشته بود، از یک کاست مجهز به موتور گردان استفاده کرده بود که کار پیچاندن نمایشگر به دور محور را انجام می‌داد.

Samsung Rollable Display with Fingerprint Sensor Patent

 

Samsung Rollable Display with Fingerprint Sensor Patent

در پتنت سامسونگ، بدنه اصلی به دو شکل استوانه‌ای و مکعبی در نظر گرفته شده هست. در هر دو حالت، بدنه به یک سنسور اثر انگشت مجهز هست و تنها با لمس سنسور، نمایشگر آنلاک و بیرون کشیده می‌شود.

Samsung Rollable Display with Fingerprint Sensor Patent

در پتنت سامسونگ، به اینکه آیا ایده فوق در ساخت نمایشگرهای اسمارت‌فون مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر، اشاره‌ای نشده اما اندازه‌ای که در شکل‌های پتنت به تصویر کشیده شده، حاکی از طراحی این نمایشگر برای استفاده در گوشی‌های هوشمند هست.  

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما